Największe zalety używanych podręczników

Podręczniki szkolne to niemały wydatek, który dodatkowo powtarza się co roku. Kupuj się je zazwyczaj pod koniec wakacji, czyli w momencie, w którym wiele osób i tak ma za sobą spore wakacyjne wydatki. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców szuka możliwie jak największych oszczędności. Dlaczego warto kupować używane książki szkolne?

Znacznie niższa cena podręczników

Najważniejszą zaletą podręczników używanych, która powoduje, że wybiera je coraz większa grupa rodziców, jest dużo niższa cena zakupu. Czasem nowe podręczniki do języka polskiego, matematyki i innych przedmiotów kosztują naprawdę duże pieniądze, a zakup wszystkich niezbędnych podręczników to kwota nawet kilkuset złotych. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje tańszych rozwiązań. Podręczniki z drugiej ręki mogą kosztować nawet kilkakrotnie mniej od nowych. Najmniej oszczędza się kupując książki w komisie. Najczęściej sprzedawane tam książki dostępne są w cenach tylko nieznacznie niższych niż podręczniki prosto z księgarni. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast poszukanie w popularnych serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych, w których podręczniki czasem można kupić za grosze. Dla wielu rodziców jest to bardzo duża ulga finansowa, zwłaszcza że zakup książek do szkoły pokrywa się wakacjami, które jak wiadomo, generują dodatkowe wydatki. Oczywiście po skończeniu roku książki takie można jeszcze sprzedać, oczywiście o ile są w wystarczająco dobrym stanie.

Książki i tak nie będą służyć długo

Argumentem za kupowaniem używanych książek szkolnych jest też to, że i tak nie będą służyć długo, a więc nie ma konieczności inwestowania w jakość. Tym bardziej że wielu uczniów nie dba o podręczniki do liceum i szkoły podstawowej (tutaj jest pod tym względem nieco lepiej) ze szczególnym zaangażowaniem. Czasem pod koniec roku pozostają z nich prawie strzępy, z brakującymi kartkami i różnorodnymi „upiększeniami” naniesionymi długopisem. Wszystko zależy oczywiście od ucznia. Jeżeli jednak podręcznik ma i tak nie przetrwać roku w jednym kawałku, to zdecydowanie lepszym pomysłem od kupowania nowego, jest poszukanie książki używanej.